Archív tartalmak
Archív tartalmak / Időmérleg és attitűdvizsgálat

Védőnők, vegyes praxisú háziorvosok/házi gyermekorvosok kompetenciáinak, motiváltságának és a családokkal szembeni elvárásainak felmérése a gyermeki fejlődés követésében

Az alapellátásban dolgozó szakemberek attitűdvizsgálatának célja, hogy feltárja a gyermek-alapellátás szakembereinek a gyermekek fejlődésének megítélésére vonatkozó attitűdjét, a munka- és a munkatársakkal való elégedettséget, továbbá a munkamotivációval kapcsolatos beállítódást.

A tanulmány kitér a koragyermeki fejlődés követésének eredményességét befolyásoló problématerületekre, melyek fejlesztése és korrekcója szükséges ahhoz, hogy az alapellátás eredményesen hozzájáruljon az eltérő fejlődést mutató gyermekek mielőbbi kiszűréséhez. 

Az alapellátásban dolgozó szakemberek számára nehézséget jelent az orvos-, egészség- és neveléstudomány szakterületén folytonosan változó ismeretekkel, elméletekkel lépést tartani. Ezt a helyzetet nehezíti, hogy a pályán lévő orvosok, védőnők állandósult sémák alapján végzik munkájukat, valamint a graduális képzés is csak nehezen tudja beépíteni a képzési tematikákba ezeket a rendszeresen változó ismereteket, továbbá súlyos probléma a kompetenciahatárok tisztázatlansága. Nincsenek átgondoltan meghatározva sem az orvosok, sem a védőnők preventív és gondozási feladatai. Hiányzik a gyermekorvos és a védőnő preventív tevékenységének, a különböző minőségükben (házi gyermekorvos, iskolaorvos, területi védőnő, iskolavédőnő) végzett szűrővizsgálatoknak az összehangolása.

A kérdőíves felmérés során 551 kérdőív került feldolgozásra. A védőnői részről a visszaérkezési arány 97,6%, a házi-gyermekorvosi és a vegyes praxisú háziorvosok esetében a válaszadási ráta 60%.

A védőnők véleménye alapján a legnagyobb hangsúly a gondozásban a komplex szemléletre helyeződik, hiszen az egyéni fejlődési cél csak akkor érhető el, ha a védőnők családi szinten is megvizsgálják a fejlődéshez szükséges környezeti feltételeket (úgymint meleg családi légkör, biztonság és szeretet, megfelelő életkörülmények, táplálkozás).

A házi gyermekorvosok és vegyes praxisú háziorvosok fontosnak tartják azt, hogy a gyermekek testi és mentális fejlődése egyenletes és harmonikus legyen, illetve a nyelvfejlődés, intelligencia területét külön is kiemelték. Emellett a gyermek szomatikus fejlődése is előtérbe került, külön kiemelve a megfelelő testsúly fontosságát. Továbbá a gyermekek fejlődéséhez a szülőknek mielőbb meg kell tanítani a gyermekeknek a kereteket és korlátokat, ezzel is hozzájárulva a gyermekek optimális fejlődéséhez..

A tanulmány következtetése, hogy abban az esetben, amikor a védőnő több orvossal tart kapcsolatot és fordítva, az negatív hatással van az akadályozó tényezők felismerésére. Amennyiben több gondozottja/betege van a szakembereknek, az jelentős időhiányt eredményezve rontja a felkészültséget. Továbbá a rugalmas munkaidő beosztás az 1-6 év közötti gyermekeket gondozók esetében fokozza a problémaérzékenységet. Továbbképzések tekintetében az orvosok főként a szakmai folyóiratokból tájékozódnak az új irányelvekről, míg a védőnők a továbbképzéseken való részvételt részesítik előnyben.

A tanulmány letölthető a honlapról, mely összefoglalja a koragyermekkori optimális fejlődés azon területeit, melyekben a szakemberek hiányosságokat látnak, továbbá a vizsgálatban résztvevő orvosok és védőnők véleményét a kompetencia határok és a munkamegosztás tekintetében. Továbbá megfogalmazódnak, mind a szülők felé, mind az alapellátás szereplői felé, valamint más ágazatok ellátói felé szóló elvárások.

Kapcsolódó anyagok
Letölthető állományok