Archív tartalmak
Archív tartalmak / Minőségfejlesztés / Dokumentációs rendszer fejlesztése

Dokumentációs rendszer

A gyermek-egészségügyi alapellátás nyomtatványainak többsége több évtizede készült, és már nem követi a hatályos jogszabályokban és a szakmai szabályokban előírt adattartalmakat. Az ellátók jó esetben egyéni megoldásokkal próbálnak megfelelni az előírásoknak, a védőnők még jellemzően papír alapon dokumentálnak. Ez azonban jelentős többletmunkát és - költséget jelent. A dokumentáció nem illeszkedik hiánytalanul az ellátandó feladatokhoz. Az adattartalmak nincsenek összehangolva, definiálva, és összességükben nem alkalmasak a gyermekek egészségi állapotának, bio-pszicho-szociális fejlődésének és egészségügyi ellátásának megfelelő dokumentálására, értékelésére, indikátorok meghatározására és összehasonlítására 

Mindezek miatt a gyermek-egészségügyi alapellátásban szükségessé vált olyan korszerű és egységes dokumentációs rendszer kialakítása, amely a gyermek fejlődését az anya várandósságától – azaz az egészségi állapot szempontjából meghatározó magzati kortól – kezdődően 7 éves korig követi.

A dokumentáció fejlesztése két fázisban zajlott. Az első szakaszban teljes körűen átvizsgálásra került a gyermek-egészségügyi alapellátás dokumentációs rendszere, majd összeállítottunk egy dokumentum-katasztert (bizonylati album), mely papír alapon és digitalizáltan is tartalmazza a gyermek-egészségügyi alapellátás valamennyi dokumentációjának mintapéldányát. A projektben dolgozó mintacsoport tagjai (házi gyermekorvosok, vegyes praxisú háziorvosok és védőnők) szubjektív értékeléssel minősítették a dokumentumok használhatóságát, javaslatokat tettek módosításukra vagy alkalmazásuk megszüntetésére, továbbá új dokumentációs elemek felvételére.

A fejlesztők összeállították a gyermek-egészségügyi alapellátásra jellemző orvosi és védőnői tevékenységlistát, illetve elkészült a gyermekek orvosi alapellátásának és a védőnői gondozásnak a folyamatábrája az egyes szakaszokhoz illeszkedő dokumentumok jegyzékével. Ezt követően elkezdődött a fejlesztés alapjául szolgáló jogszabályi követelmények és szakmai alapelvek keretrendszerének összeállítása.

A dokumentációs rendszer alkalmas ellátandókra vonatkozó adatok rögzítésére, gyűjtésére;a várandós anyák és a 0-7 éves gyermekek megelőző-gyógyító egészségügyi ellátásával kapcsolatos (személyes és egészségügyi) adatok rögzítésére;a várandós anyák és a 0-7 éves gyermekek egészségi állapotának leírására és értékelésére, a rizikóállapotok és kockázati tényezők korai felismerésére, jelzésére, a szükséges intervenciók meghatározására.

Továbbá az ellátók (védőnő, házi gyermekorvos, vegyes praxisú háziorvos) feladatainak és az ellátás folyamatának dokumentálására, és az egészségügyi alapellátás minőségét meghatározó indikátorok képzésére.

Kapcsolódó anyagok
Letölthető állományok