Archív tartalmak
Archív tartalmak / Minőségfejlesztés / Minőségi indikátorok az alapellátásban

Minőségi indikátorok

Az indikátorok az ellátás során előforduló események mennyiségi mérőszámai, amelyek felhasználhatók az ellátás minősége, a lakosság egészségi állapota és az egészségügyi ellátó rendszer mérésére és értékelésére. Az indikátorok nem adnak közvetlen választ a lehetséges problémákra, hanem felhívják a figyelmet azon területekre, ahol a tapasztalt eltérések okainak feltárására további részletes elemzések elvégzése válik szükségessé.

A TÁMOP 6.1.4. „Koragyermekkori” programban sor került a várandósok és a 0-7 évesek védőnői, házi gyermekorvosi, illetve vegyes praxisban történő ellátása indikátorainak fejlesztésére, szakmai, szakmapolitikai fókuszok figyelembe vétele mellett. 

Jelenleg nincsen olyan indikátor, amely egyértelműen, objektíven méri a védőnői és a házi/gyermekorvosi praxisok eredményességét és alapul szolgálhatna a finanszírozáshoz és további fejlesztésekhez. Az egészségügyi ellátás minőségének mérése érdekében szükséges olyan információs rendszer, ami lehetővé teszi a valid adatok gyűjtését és ezek alapján történő indikátorok fejlesztését és alkalmazását.

Az alapellátásban jelenleg működő kötelező adatszolgáltatás alkalmatlan minőségi mérésre. Nem minden egészségügyi adat használható minőségi indikátorként. A lakosság egészségi állapota kevéssé determinált az egészségügyi ellátó rendszer minőségével, ezért a lakosságra vonatkozó mortalitási, morbiditási adatok általában nem alkalmazhatók az ellátás értékelésére. Egy indikátort csak akkor tekintjük minőségi indikátornak, ha értékeinek alakulásával jelentős és befolyásolható minőségi problémára hívja fel a figyelmet.

Ahhoz, hogy az indikátorok alapján következtetni lehessen az ellátás minőségére, előre meg kell határoznunk azokat a kritériumokat, amelyek az ellátást befolyásolják. Ezek lehetnek az ellátás színvonalától független, az ellátó részéről nem befolyásolható - elsősorban beteghez kapcsolódó - vagy a szolgáltatáshoz köthető tényezők.

A projekt a várandósok ellátásának mutatószámaként öt, a 0-7 évesek ellátásának mutatószámaként pedig 42 indikátorra tesz javaslatot.

Kapcsolódó anyagok
Letölthető állományok